Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ankara implant tedavisi

İmplant Uygulamaları Bana Uygun mu?

  İmplant uygulaması için öncelikle genel sağlık durumunun optimum düzeyde iyi olması gerekmektedir. İleri düzey şeker hastalığı veya fibröz displazi gibi hastalıklara sahip olan hastalara, kemikleri son derece yeterli dahi olsa implant uygulamak, sakıncalıdır. Sistemik sağlığın durumu implant uygulaması ile birebir ilişkilidir.

  Çeşitli rahatsızlıkları bulunan insanlarda, rahatsızlık kontrol altına alındığı anda implant herkese yapılabilmektedir. Muayenede yeterince kemik saptanmazsa, ilave işlemlerle kemik altyapısı oluşturulduktan sonra implantlar yerleştirilebilir. Kontrol altında olmayan, önemli bir sistemik hastalığı bulunan, radyoterapi ya da yakın dönemde kemoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalıdır. Bunları başlıklar halinde şu şekilde sıralayabiliriz;

  İmplant operasyonu sonunda yüzüm şişer mi? Ağrım olur mu? İmplant operasyonundan sonra, yanak bölgesinde hafif bir şişlik veya renk değişmeleri beklenmektedir, fakat ilk 24 saat içerisinde yapılan soğuk tampon uygulamalarıyla ödem hızlı bir şekilde azalacaktır. Şiddetli ağrılar beklenmez, diş hekimi tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar ilk gün oluşabilecek ağrıyı, kolaylıkla kontrol altına almaya yetmektedir. İmplant çene kemiği ile bütünleşene kadar yemek yerken dikkat edilmesi gerekmektedir. İmplant üzerine yapılacak herhangi bir baskı, implantın kaybedilmesine sebep olabilecektir. 

  Kemik Gelişimini tamamlamamış hastalarda;

  Ergenlik dönemini tamamlamamış kişilerde kemik gelişimi devam ettiği için dental implant tedavisi uygun değildir. İmplant yapabilmek için kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir.
   
  Şeker hastalarında;

  Kontrol altında olmayan diyabet hastalarında implant uygulaması riskli olan gruplar arasındadır. Şeker hastalarında doku iyileşmesi yavaş olduğu için enfeksiyon riski artmaktadır.
   
  Sigara tüketimi fazla olan hastalarda;

  Sigara kullanımı, ağız içerisindeki dokularda oluşan bakteri plağına zemin hazırlayarak, enfeksiyon riskini arttırmakta olup, Sigaranın karbonmonoksit ve toksit etkilerine bağlı olarak dental implantın kemikle bütünleşmesini olumsuz yönde etkilemektedir.

  Hiper tansiyonu olanlar;

  Hipertansiyonlu hastalarda ağrı, stres gibi durumlarda aşırı tepki söz konusudur. Uyaranlara karşı aşırı tepki verildiğinde, diş tedavisi sırasında kan basıncı akut olarak yükselebilir ve konjestif kalp yetmezliği ya da nadiren felç, kanama benzeri komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

  Kalp rahatsızlığı olanlar;

  Doktoru ile konsültasyona gidilmeden implant tedavisi yaptırılmamalı.

  Kan Pıhtılaşma Bozuklukları;

  Kan pıhtılaşma hastalığı olanlara implant yapılmaz.

Etiket: yenimahalle implant diş, implant diş yenimahalle, batıkent implant diş, şaşmaz implant diş, ankara implant diş, implant, implant diş

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir