yenimahalle diş merkezi

Çocukların dişleri niye çürüyor?

Çocuklardaki süt dişleri yetişkinlerdeki daimi dişlerine oranla daha fazla organik madde içerirler, bu nedenle süt dişleri daimi dişlere oranla çürümeye daha yatkınlardır.
yenimahalle diş merkezi

EN ÖNEMLİ ROL EBEVEYNLERİN

Çocuklar, çürüğün erken dönemlerinde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Çürümeyi ancak dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler. Bu durumda da çoğu zaman çok geç kalınmış olunacaktır. Çocuklar ağız bakımına yetişkinler gibi dikkat edemezler. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynin tutumu,duyarlılığı çocukların diş fırçalama alışkanlığını belirlemektedir.

Özellikle annelerin sürekli yaptığı bir hata da emzik veya biberonu şeker, reçel vb. gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri ya da uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmalarıdır. Böylece beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelir. Bu tür çürümelere halk arasında biberon çürüğü denmektedir.
yenimahalle diş merkezi

ÇOCUKLARIN DİŞLERİ ÇABUK ÇÜRÜR

Çocuklarda çürük gelişimi, yetişkinlere kıyasla daha hızlı olmaktadır. Bunun nedenleri ise, süt dişlerinin sürekli dişlerden yapısal olarak farklı olması, mine ve dentin tabakalarının daha kolay demineralize olmasıdır. Çocukların karbonhidrat içeren besinleri daha fazla tüketmesi, ağız bakımı için gereken el becerilerinin gelişmemiş olması da diğer nedenler arasındadır.

Çocukların sıcak soğuk hassasiyeti, sızı gibi durumları yorumlayamamaları, çürüklerin geç fark edilmesine yol açmaktadır. Henüz çürük oluşumunu engelleyebilecek bir ilaç ve aşı geliştirilmemiştir, ancak fissür örtücü uygulamaları ile henüz çürük başlamadan süt dişlerini korumak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda yüzeysel flour uygulamaları ile de dişlerin çürüğe karşı direnci arttırılabilmektedir.

SÜT DİŞİ DEMEYİN TEDAVİYİ İHMAL ETMEYİN

Toplumumuzda ebeveynlerin içine düştüğü en ciddi yanılgı ise, süt dişlerinin tedavi edilmesi gerektiğini bilmemeleridir. Pek çok anne-baba süt dişlerinin yerine sürekli dişlerin çıkacağını, bu nedenle tedavinin gereksiz olduğunu sanmaktadırlar. Oysa zamanından önce yapılan bir süt dişi çekimi, çocuğun besinleri yeterince öğütememesine bağlı olarak sindirim sistemi sorunlarına neden olabileceği gibi, ileriki yaşlarda dişlerde çapraşıklık (ortodontik problemler) gibi sorunlara da sebep olmaktadır. ‘Süt dişleri tedavi edilmeli midir?’ sorusunun yanıtı nettir. Yerine gelecek sürekli dişler ağız içinde yer alana dek elbette tedavi edilmelidir. Uygulanabilecek tedaviler çürüğün yerleşimine göre; dolgu veya amputasyon (dişin sinirlerinin alınması) olabilmektedir.

yenimahalle diş merkezi

 


Etiket:
yenimahalle diş merkezi, diş merkezi yenimahalle, batıkent diş merkezi, ankara diş merkezi, şaşmaz diş merkezi, diş merkezi

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.