Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sterilizasyonun Önemi

Sterilizasyonun Önemi

    Sterilizasyon kavramı artık dünya da daha fazla önem kazanan bir kavram olmuştur. Çünkü farklı coğrafyalara özgü çeşitli hastalıklar kolaylıkla her yere ulaşabilmektedir. Bu sebeple sağlık sektöründe sterilizasyon çok fazla önem kazanmaya başlamıştır. Sterilizasyon kelimesini tıbben açıklamak gerekirse; bir yaranın, bir maddenin, laboratuvar ve ameliyat aygıt ve araçlarının, ya da bir pansuman gerecinin taşımış olduğu ferment ve mikropları yok etme ve bu araçlardan çeşitli mikropları temizleme işlemidir. Sterilizasyon işlemi özellikle tıp alanında ameliyatta ve hastalığın kolay bir şekilde yayılma ve bulaşma imkanı olan diş tedavilerinde büyük önem taşımaktadır.

    Sterilizasyon yapılmasının en önemli sebebi; enfeksiyon kapma riskinin en aza indirgenmesidir. Sonrasında da bulaşıcı hastalık türlerinin etkilerinin en aza indirilmesi ve bulaşılma riskini en aza indirmenin yolu olarak sterilizasyon işlemi yapılması tavsiye edilir. Sterilizasyon işleminin belli başlı aşamaları bulunmaktadır. Bu sayede sterile etme işlemi gerçekleştirilip, enfeksiyon ve bulaşıcı hastalık riski en aza indirgenip, güvenli ve steril bir ortam elde edilerek tedavi için en uygun ortam hazırlanır. Bahsedilen aşamalar şu şekilde sıralanır: 1 – Temizleme – Denetleme, 2 – Paketleme – Yükleme, 3 – Sterilizasyon İşlemi, 4 – Boşaltma – Kayıt, 5 – Depolama – Dağıtım.

    Sterilizasyon işlemi yapılmadan önce temizlik aşaması ve yapılan bu temizlik aşamasının denetlenmesi önem arz etmektedir. Bu sayede sterile edilmek istenen malzeme daha güvenilir ve uygun şartlar da sterilize edilebilecektir. Temizlik işlemi malzemenin türüne göre el yöntemi ile yapılabileceği gibi dezenfekte edici makineler ile de yapılabilir. Sterilize edilecek malzemenin ikinci aşaması ise sterilizasyon işlemi başlayana kadar paketleme yöntemiyle korunmasıdır. Bu sayede malzeme sterilizasyon işlemi ile korunmaya alınabilmektedir. Bakteri sporları dahil bütün canlı mikro organizmaların imhası sterilizasyon işlemi ile tamamlanmaktadır. Bütün bu işlemlerin ardından malzeme öncelikle kayıt altına alınır ve ardından da gerekli mercilere dağıtım içi gönderilir ve sterilizasyon işlemi tüm yönleri ile tamamlanmış olur.

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir