Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
sincan diş hekimi diş eti kanaması

Diş Etleri Neden Kanar

sincan diş hekimi

Diş Etleri Neden Kanar

Doğal ve estetik bir diş eti açık pembe renkte, portakal kabuğu görünümde olur. Üzerindeki dişi kökünden sıkıca sarar ve dişin konturlarını takip eder. Şişkinlik, enfeksiyon ve kızarıklık olmaz. Diş fırçalama sırasında ya da diş ipi kullanımında kanamaz. Diş etindeki kanamaları genel olarak diş eti hastalıklarının belirtisi olmakla birlikte, diğer sağlık sorunlarına da işaret edebilme durumu vardır. Diş protezi takarken yada dişlerinizi fırçalarken dahi diş eti kanaması meydana gelebilir. Hep duyduğumuz bir söz var; “Diş eti kanamaları diş eti hastalıklarının habercisidir.” Sağlıksız diş etleri ise diş problemlerini beraberinde getiren en önemli faktörlerin başında gelir. Peki diş etlerimiz neden kanar? Sağlıklı diş etleri kendiliğinden ya da fırçalama ile kanamaz. Diş eti kanamalarının ilk nedeni mikrobiyal diş plağıdır. Etkin bir fırçalama, diş ipi ve ara yüz temizliği yapılmaması nedenleriyle bakteriler dişe tutunur. Zamanla bu plak tabakası gelişir ve diş etlerine zarar verecek hale gelir. Bu birikintiler diş taşına dönüşür ve kişinin ağız bakımını yapabilmesini daha da zorlaştıracak bir kısır döngü başlar. Şeker hastalığı, sigara, hamilelik, menopoz ve adet dönemi gibi hormonal değişim yaşanan süreçler ile hatalı diş fırçalama, ilaç kullanımı (doğum kontrol hapları ile bazı tansiyon ilaçları) ve lösemi, hemofili ya da trombosit eksikliği gibi kan hastalıkları diş eti sağlığını olumsuz yönde etkiler ve bu faktörler diş eti kanamalarına neden olur.

Diş eti kanamaları tedavisi ve fiyatları hakkında diş hekiminden detaylı bilgi almak istediğiniz takdirde Sincan Diş Hekimi Vegadent’i arayabilir, (0546) 468 8083 nolu Whatsapp hattından ulaşabilir yada mail atabilirsiniz!

Diş Eti Kanaması Tedavi Edilmeli midir

Diş eti kanamaları genelde ciddiye alınmayan bir hastalıktır ama alınmalıdır. Diş eti kanamaları başladığında müdahale edilmemesi, gingivitis dediğimiz diş eti hastalığının devam etmesine neden olur. Bu aşamada kanamanın yanı sıra diş etleri şiş ve kırmızı renktedir. Eğer bu durum uzun bir süre devam ederse hastalık ilerleyebilir ve dişleri destekleyen kemiğe zarar verecek hale gelir. Hatta daha ileri durumlarda dişlerin kaybına yol açabilir.

sincan diş hekimi
sincan diş hekimi

Diş Eti Kanamaları Nasıl Önlenebilir

Diş eti kanamalarını önlemenin tek yolu ağız hijyeninin düzenli olarak sağlanması, dişlerin günde 2 defa uygun bir fırça ve doğru bir teknik ile fırçalanmasıdır. Ağız hijyeni en iyi seviyeye getirilmelidir ki vücudun kendini yenileme kapasitesi kendini gösterebilsin. Ayrıca diş ipi ve arayüz fırçası kullanarak dişlerin ara yüzeyleri temizlenmeli, beslenmeye özen gösterilmeli ve şekerli-yapışkan gıdalardan kaçınılmalıdır. Son olarak 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolü de unutulmamalı ve gerektiğinde diş yüzeyi temizlikleri yapılmalıdır. Kanama oluşan bölgeler tüm ağız hijyeni uygulamalarına rağmen iyileşme göstermiyorsa Diş eti kanamaları ile ilgili özel diş hekimine tedavi olmak istediğiniz takdirde Vegadent’i arayabilir yada mail bırakabilirsiniz.

 

 

Etiket: sincan ortodonti doktoru hekimi dis teli nedir ne kadar fiyati,, sincan ortodonti, sincan ortodonti doktoru, sincan ortodonti hekimi, sincan dis teli, ortodonti ne kadar, sincan ortodonti fiyati, diş teli nedir, diş teli ne kadar, diş teli fiyati, sincan ağız ve diş sağlığı merkezi, sincan diş kliniği, sincan diş hekimi, sincan implant,

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir