Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
şaşmaz diş hekimi

AMALGAM DOLGU / KOMPOZİT DOLGU

şaşmaz diş hekimi

ÇÜRÜK

    Dişler iyi fırçalanmadığı, ağız bakımının kötü olduğu zamanlarda, dişlerin üstündeki plaklarda ve taşlarda (tartar) bulunan bakteriler “şeker” sayesinde hayatta kalırlar. Şekeri kullandıktan sonra oluşan asit, diş sert dokusunu yumuşatmakta, çürüğe neden olmaktadır.

DOLGU

    Yumuşayan ve zarar gören dişin sert dokusu uzaklaştırılır ve diş çürükten temizlenir. Çürük temizlendikten sonra oluşan boşluğa (kavite) uygun bir dolgu materyalinin yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu dolgu maddesi kolay uygulanabilmeli, kaviteyi kusursuz bir şekilde örterek herhangi bir sızıntıya sebep olmamalıdır. Bununla beraber bu dolgunun estetik bir görüntü sergilemesi hastalar ve diş hekimleri için tercih nedenidir. Eğer çürükle birlikte hastada sıcağa karşı hassasiyet, rahat çiğneyememe ya da yoğun ağrı varsa veya çürük, dişin içindeki canlı dokuya (pulpa) ulaşmışsa, öncelikle kanal tedavisi yapılmalı, ardından dolgu kaviteye yerleştirilmelidir.

DOLGU TÜRLERİ

  • 1AMALGAM DOLGU

Amalgam zararsız, uzun ömürlü ve ucuz bir dolgu maddesidir. Yılda, bir milyardan fazla amalgam dolgu yapıldığı hesaplanmıştır. Diğer dolgu maddelerine oranla daha kısa zamanda uygulanabilirler. Porselen, altın ve beyaz dolgular gibi dolgu malzemeleri; hem daha pahalıdır hem de daha fazla zaman ve dikkat ister. Ayrıca altının dışındakiler amalgam kadar uzun ömürlü değildir. Amalgam ancak civaya allerjisi kesin olarak tespit edilenlerde kullanılmamalıdır ki, bu da yüzde birden çok daha düşük bir olasılıktır. Gerekmediğinde amalgam dolgular sökülmemelidir.

şaşmaz diş hekimi
şaşmaz diş hekimi
  • 2KOMPOZİT DOLGU

İçinde silikon dioksit parçacıkları olan bir plastik karışımdır. Diş renginde olduğu için beyaz dolgu olarak tanımlanırlar. 1960`larda yalnızca ön dişlerde kullanıldıkları halde materyalin ileri derecede geliştirilmesiyle çiğneme basınçlarına dayanıklı ve daha az aşınan bir dolgu maddesi larak arka dişlerde de başarılı olarak uygulanabilmektedirler.

KOMPOZİT DOLGUNUN FAYDALARI

Bu dolguların avantajları doğal görünümlü olmalarıdır. Ayrıyeten bu dolgular, dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller. Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değişitirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler. En önemli dezavantajı işlem sonrası duyarlılıkların olmasıdır. Dolguların renkleri, kahve, çay gibi boyayıcı yiyeceklerle de hafifçe değişebilmektedir.

 

Etiket: şaşmaz diş hekimi, diş hekimi şaşmaz, şaşmaz diş doktoru, diş doktoru şaşmaz, şaşmaz diş, diş şaşmaz

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir