Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
etimesgut diş kliniği ağız kokusu neden nasıl

Neden Ağız Kokusu Olur? Nasıl Engellenir?

Ağız Kokusu Nedir?

Hem erkek hem de kadınların birçoğunda görülen ve rahatsız edici bir sağlık problemi olan ağız kokusu, ağzımızda kalan artık maddelerin hidrojen sülfür içerikli bir bakteri oluşturmasıyla meydana gelir. Toplumda “nefesin kokuyor” sözü ile adlandırılan ve nefesi kokan kişileri sosyal açıdan rahatsız edici bir duruma düşüren ağız kokusu problemi fizyolojik, patalojik ve psikolojik olarak üç aşamaya ayrılır.

etimesgut diş kliniği

Ağız Kokusuna Neden Olan Etmenler Nelerdir?

 • Dişlerimizde kalan yemek artıkları, çay kahve gibi içecek maddelerin lekeleri zamanla bakteri oluşumuna sonrada ağız kokusuna neden olur.
 • Diş sağlımıza verdiğimiz önemin eksikliğinden doğan çürük dişler yine ağız kokusunun belirleyicileri arasında yer alır.
 • Bademcik iltihapları bir başka nedendir.
 • Tükürük bezlerinin az yada fazla çalışması, ağız kuruluğu nefesimizin kokmasına neden olur.
 • Ağız içinde oluşan yaralar ve diş eti problemleri yine olaya nedensel baktığımızda karşımıza çıkan sebeplerdendir.
 • Ancak bazen sorun ağız dışındaki bölgelerden de kaynaklanabilir. Şeker hastalığı ağız kokusunun bir diğer önemli problemdir.
 • Karaciğer yetmezliği, böbrek rahatsızlıkları gibi hastalıklarda ağız kokusunu etkileyen unsurlar içinde yer alır.
Ağız Kokusu tedavisi ve fiyatları hakkında diş hekiminden detaylı bilgi almak istediğiniz takdirde Etimesgut Diş Kliniği Vegadent’i arayabilir, (0546) 468 8083 nolu Whatsapp hattından ulaşabilir yada mail atabilirsiniz!

Ağzımızın Koktuğunu Nasıl Anlarız?

Ağız kokumuzun olup olmadığını evimizde yapacağımız bir kaç küçük ve basit yöntemlerle anlayabiliriz. Büyüklüğüne kendinizin karar vereceği bir diş ipini alıp büyük azı dişlerinizin üzerine yerleştirin,biraz beklettikten sonra çıkarın ve kırkbeş saniye sonra ipi koklayın. Burnunuza hoşunuza gitmeyen bir koku geliyorsa ağız kokusu probleminiz var demektir. Bu tür testlere ne derece güvenilir diyenlerdenseniz o zaman bir kulak burun boğaz uzmanına gidip objektif bir test yaptırın. Bu tür ağız kokusu tespitleri için hastanelerde gaz odaları bulunmaktadır. Hastalıklarımızın tespitini elbette doktorlara bırakmalıyız ancak ağız kokusu gibi bir problemin teşhisi için kendimize yakın bulduğumuz birine örneğin annemize ya da eşimize ağız kokumuzun olup olmadığını sorabiliriz. Eğer böyle bir problemimiz varsa onlar bizlere mutlaka söyleyeceklerdir.

etimesgut diş kliniği
etimesgut diş kliniği

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Pratik Yolları

 • 1Dişleriniz her gün en az iki kere fırçalayın

diş sağlığı tıpkı el ayak sağlığı kadar önemlidir. Gün boyu sıcak-soğuk, yağlı, asitli, şekerli bir çok yiyecekten sonra dişlerimizi fırçalamadan, temizlemeden yatmamız sabah kalktığımızda ağzımızda çok korkunç bir koku yayar. Buna sebep vermemek için dişlerimizi düzenli bir şekilde fırçalamalıyız. Hatta fırçalamakla kalmayıp diş ipi de mutlaka kullanın.

 • 2Sakız çiğneyin

Sakız çiğnemek hem çene kaslarınızı geliştirir hem dişlerinizin yapısını düzeltir hemde dişlerinizin arasında kalan kırıntıları, atıkları temizlemenize yardımcı olur. Diş temizlenin bir diğer yolu da sakız çiğnemektir. Günlük koşturmaca içinde diş fırçalamaya vakit bulamayanlar için önerilir. Tabiki şekersiz sakızlar.

 • 3Kafeinli içeceklerden, sigara ve alkolden uzak durun

Bilindiği gibi bu tür kafeinli, asitli içecekler ağız kokusu oluşumunda etkilidir. Sigaranın zararından ise bahsetmeye bile gerek yok hepimiz bu konuda bilinçlendik.

 • 4Maydanoz yiyin

Maydanoz günlük bir kaç tutam tüketildiğinde ağızda ki kötü koku oluşumunu engeller ve eğer varsa ağızdaki kokuları da giderir.

 • 5Soğan ve sarımsak gibi gıdaları çiğ tüketmeyin

Bu tür gıdalar çiğ tüketildiklerinde ağızda gün boyu bir koku bırakır. Ağız kokusu olan kişiler bu yiyecekleri tükettiklerinde koku daha da artar.

 • 6Yiyeceklerinizde ki baharat ve şeker oranını azaltın

Yemeklerinizde ki baharat oranını azaltarak ağız kokunuzun nedenlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Kullandığınız şeker miktarının azalması sizi düş çürümelerine karşı koruyacak dolayısıyla ağız kokunuz oluşmayacaktır.

 • 7Günlük en az 8 bardak su için

Diş temizliğinden sonra ağız kokunuzun çözümü olacak su tüketimini hayatınızın olmazsa olmazları arasına almalısınız. Sadece ağız kokusu için değil tüm vücudunuza iyi gelecek olan su tüketiminizi artırarak ağız kuruluğundan kurtulacak ve beraberinde ağız kokusu probleminizi gidereceksiniz.

etimesgut diş kliniği

 

 

Etiket: etimesgut diş kliniği, etimesgut diş hekimi, sincan ortodonti doktoru hekimi dis teli nedir ne kadar fiyati,, sincan ortodonti doktoru, sincan ortodonti hekimi, sincan dis teli, ortodonti ne kadar, sincan ortodonti fiyati, diş teli nedir, diş teli ne kadar, diş teli fiyati, sincan ağız ve diş sağlığı merkezi, sincan diş kliniği, sincan diş hekimi, sincan implant,

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir