Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
diş poliklinikleri ankara

Biberon Çürüğü Önemli Midir?

    Biberon çürüğü, oldukça ciddi sonuçlar doğurabilen ve çok erken yaşlarda görüldüğü için tedavisi de oldukça güç olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Tüm enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi, diş çürüklerine de bakteriler neden olmaktadır. İlk diş sürmesinden itibaren ağız ortamında çürük yapıcı bakteriler bulunur. Bu bakterilerin ağız ortamında bulunması engellenemez. Ancak doğru ve düzenli bir ağız diş bakımı ile bu bakterilerin çürük yapıcı özellikleri engellenebilmektedir. Günümüzde bu bakterilerin doğumdan itibaren anneden çocuğa geçişi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle erken dönem çocukluk çağı çürüklerinden korunmada annenin, bebeğine olduğu kadar kendi ağız diş sağlığı bakımına da özen göstermesi büyük önem taşımaktadır.

    Biberon çürüğünün oluşmasına neden olan bakterilerin zararlı etkileri ile süt dişleri; yapıları gereği kısa sürede ağrılı bir durum alır ve iltihaplanır. Gelişen diş enfeksiyonları çocuğun ağrı duymasına, özellikle yemek yerken huzursuzlanmasına, düzenli uyku uyumamasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişleri de etkileyip, şekillerinin bozulmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa, çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir. Hiç hazır olmadığı erken dönemde yaşına göre oldukça zor bir tedavi olan kanal tedavisi, dolgu, çekim gibi tedavilerle karşılaşır. Çoğu zaman küçük yaşlarda bu tedavilerin yapılması oldukça güçtür. Genel anestezi altında yapılması gerekebilir.

Etiket: diş poliklinikleri ankara, ankara diş poliklinikleri, cocuk dis poliklinikleri ankara, dis poliklinikleri, çocuk diş, ankara diş polikliniği

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir