Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
çocuk diş

Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalıdır?

    Çocuğunuza erken yaşta diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak çok önemlidir. Okul öncesi döneme kadar bir yetişkin gibi dikkatli ve özenli diş fırçalayamayacaktır. Ancak en azından sabah ve akşam öğünlerinden sonra mutlaka diş fırçalaması gerektiğini öğrenmesi ileride sağlıklı ve temiz kalıcı dişlere sahip olması için önemlidir.

    Çocuğunuzun‚ diş fırçalama alışkanlığını benimsemesi için‚ sizde onunla beraber kendi dişlerinizi fırçalayarak onu teşvik edebilirsiniz. Onun hoşuna gidecek renklerde diş fırçası alarak diş fırçalamaya özendirebilirsiniz. Bebek 6-8 ay aralığına geldiğinde, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) temizleme işlemi başlatılmalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek ve temizlemek yararlı olacaktır.

    Çocuklar için nasıl bir diş fırçası seçilmeli? Çocukların ağız büyüklüklerine uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilen diş fırçalarının kullanılması uygundur. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgenin süpürme işlemi nasıl düzgün yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler düzgün fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz (Ortalama 6 ay) mutlaka değiştirilmelidir.

    Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından hemen sonra (ortalama 2,5 – 3 yaşında) başlanması uygundur.

    Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolayca ulaşılan yüzlerini fırçalamaktadırlar. Oysaki çürüklerin önlenebilmesi için dişlerin ara yüzlerinin ve çiğneyici yüzeylerinin çok daha iyi temizlenmesi gerekmektedir. Bu yüzden fırçalamadan sonra Anne ve Babanın kontrol etmesi faydalı olacaktır.

Etiket: çocuk diş, ankara çocuk diş, ankara cocuk dis kliniği, batıkent çocuk diş, yenimahalle çocuk diş, şaşmaz çocuk diş, cocuk dis hekimi, cocuk dis ankara

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir