Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
çocuk diş hekimi

Çocuğuma Dişlerini Günde Kaç Kez Fırçalatmalıyım?

  Sabah kahvaltısında sonra ve yatmadan önce, üç dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterli olmaktadır. Her alışkanlık gibi diş fırçalama alışkanlığı da, çocukluk döneminde kazanılacaktır.

  Ebeveynler, bir çocuğun fırçası üzerine florürlü diş macunundan bezelye tanesi büyüklüğünü geçmeyecek miktarda macun koymalıdırlar. Birçok çocuk, fırçaladıktan sonra diş macununu yeteri kadar dışarı tüküremeyebilir. Bundan dolayı diş macunu yutarlar. Çok fazla florür, florür zehirlenmesi olarak bilenen duruma veya diş minesinin renginin bozulmasına sebebiyet verebilir.

  Çocuğumun tam anlamıyla fırçaladığından nasıl emin olabilirim?

  6 yaş altındaki çocukların dişlerini ebeveynler, kendileri fırçalamalıdırlar. Çünkü küçük çocuklar, o beceriye henüz sahip değillerdir veya dişlerini fırçalamayı istemezler. Büyüdüklerinde dahi ebeveynler, çocuklarının diş fırçalama becerilerini denetlemeye ve gözlemlemeye devam etmelidirler. Uygun diş fırçalama tekniklerini kullanmak için diş hekiminize başvurun.

  Diş Fırçalama Alışkanlığının Kazandırılması, Diş Fırçalama Eğitimi

  Çocuklarının dişlerini yeterince fırçalamamasından anne ve babalar sıklıkla yakınır. Çocukların ileriki yaşlarda bu alışkanlığı sürdürmesinin en kolay ve etkili yöntemi erken yaşlarda dişlerin fırçalanmaya başlanmasıdır. Bebeğinizin ilk dişleri çıkmaya başlar başlamaz dişlerini temizlemeye başlayın. İlk süt dişi sürdükten sonra bebeğinizin dişini temiz bir bezle veya bebekler için özel üretilmiş olan yumuşak kıllı bebek diş fırçaları ile temizlemeye başlayabilirsiniz. İlk fırçalama girişimleri oldukça zor, hatta başarısız olabilir fakat zamanla bu bebeğinizin de hoşuna giden bir alışkanlık halini alacaktır. Özellikle süt dişlerinin yeni sürmeye başladığı zamanlarda fırçalamanın düzenli olarak yapılması dişetlerine masaj etkisi yaparak bebeğinizin rahatlamasına ve diş sürme ağrılarının azalmasına sebep olacaktır. Tabii ki ilk dişlerin ağızda görülmesi ile bir çocuk diş hekimine gidilmesi ve çocuğunuzun ağzında süren ilk dişlerinin bir uzman tarafından incelenmesi de bebeğinizin ağız ve diş sağlığı sorunlarının oluşmaması için doğru bir yaklaşım olacaktır.

Etiket: cocuk dis hekimi, batıkent cocuk dis hekimi, şaşmaz cocuk dis hekimi, yenimahalle cocuk dis hekimi, çocuk diş, ankara cocuk dis hekimi, batıkent cocuk dis

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir