Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
çocuk diş ankara

Bebeklerde Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

İlk 6–8 aylık dönemde bebeğinizin beslenmesini takiben steril bir gazlı bezi, kaynamış ve soğutulmuş bir suyla nemlendirerek; dişleri, damakları ve dudakları hafifçe temizleyin. 8 ay ile 2 yaş arası, dişlenmenin hızlı devam ettiği dönemdir. Anneler, işaret parmaklarına yerleştirdikleri silikon parmak fırçalar ile dişlerin üzerindeki artıkları kolaylıkla temizleyebilir. Sürmekte olan diş bölgesindeki diş etine masaj yaparak bu bölgenin rahatlatılması da sağlanabilir. 2 yaşına kadar sadece suyla temizlik önerilmektedir. 3 yaşından sonra ise fırçalama, florür oranı çok düşük çocuk diş macunları ve normal diş fırçası ile ebeveyn kontrolünde, çocuk tarafından yapılabilir. Sadece bu yaşlarda oluşturabileceğiniz diş fırçalama alışkanlığı, ileriki yaşlarda çocuğun vazgeçemeyeceği ve sürekli eksikliğini hissedeceği bir eyleme dönüşecektir

Bebeklerin 1 yaşından sonra bardak ve kaşıkla beslenmeye alıştırılması gerekir.

Biberonla beslenme en çok 2 yaşına kadar sürdürülmelidir. Parmak emme, yalancı emzik kullanma v.b. alışkanlıklara 2 – 2,5 yaşına kadar izin verilebilir. Eğer parmak emme alışkanlığı varsa, bunların nedeni araştırılarak 3 – 6 yaş arasında bu alışkanlık mutlaka giderilmelidir.

Solunum problemleri, çene gelişmesi üzerine olumsuz etki eder. Burundan değil de, sadece ağızdan soluma durumu mevcutsa (bu durum uykuda daha iyi anlaşılır) muhakkak kulak burun boğaz uzmanına danışılmalıdır.

Toplumumuzda süt dişi çürükleri yeterince önemsenmemektedir. Halbuki çıkacak daimi dişlerin sağlığı, süt dişlerinin sağlıklı olması ile bağlantılıdır. Diş sağlığı problemlerini büyümeden önlemek daha kolay ve daha az maliyetlidir. Düzenli olarak diş hekiminizden periyodik kontrol için kendinize ve çocuğunuza randevu almayı ihmal etmeyiniz.

Bebek 6–8 aylık iken (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) temizleme işlemi başlatılmalıdır. Sabah kahvaltısı sonrasında ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent veya gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek faydalı olur. Diş fırçası kullanmaya ise, çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 – 3 yaşında) başlanması uygun olacaktır. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak oldukça zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zamanlar dişlerin görünen veya kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Halbuki çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra anne-babanın kontrolü iyi olur.

Etiket: cocuk dis ankara, çocuk diş ankara, ankara cocuk dis, çocuk diş batıkent, çocuk diş yenimahalle, çocuk diş şaşmaz

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir