batıkent diş kliniği

AĞIZ HİJYENİ NEDİR

batıkent diş kliniği

AĞIZ HİJYENİ NEDİR?

Ağız hijyeni, ağzımızın sağlıklı olmasını ve güzel kokmasını sağlamaktadır. Diğer bir deyişle:

  • Dişleriniz temizdir ve üzerlerinde kalıntılar yoktur.
  • Dişetleriniz pembedir ve dişinizi fırçalarken veya diş ipi kullanırken dişetleriniz kanamaz/acımaz.
  • Devamlı kötü ağız kokusu oluşmaz. Dişlerinizi fırçalarken ya da diş ipi kullanırken dişetleriniz kanıyorsa ya da acıyorsa; veya sürekli kötü ağız kokusu oluşuyorsa diş hekiminize görünün. Bu belirtilerden biri bile ağzınızda sorun olduğunun göstergesi olabilir. Diş hekiminiz, doğru ağız bakımı tekniklerini öğrenmenizi sağlayarak dişinizin fırçalama sırasında dikkat gerektiren bölgelerini fark etmenize yardımcı olabilir.

AĞIZ BAKIMI NASIL UYGULANIR?

Ağız bakımı, dişleriniz ve dişetleriniz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Sağlıklı dişlere sahip olmak iyi görünmeniz ve iyi hissetmenizin yanı sıra; yemek yemenizi ve konuşmanızı da sağlar. İyi bir ağız sağlığı huzurunuz için de önem taşır. Kurallı ve doğru diş fırçalama ve diş ipi kullanımını içeren günlük önleyici bakım, problemleri ortaya çıkmadan önce durdurmanıza yardımcı olur.

Diş hekimine yapılan düzenli ziyaretler dışında; dişeti hastalığı, diş çürüğü, ve diğer diş problemlerinin oluşumunu engellemek ya da büyük ölçüde azaltmak için hepimizin yapabileceği basit uygulamalar vardır. Bunlar:

  • Dengeli beslenmek ve yemekler arasındaki atıştırma sayılarını azaltmak,
  • Günde iki defa kurallı ve doğru diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak
  • Diş hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda florürlü ağız suyu ile ağzı çalkalamak,
  • Diş macunu dahil olmak üzere florür, içeren diş ürünlerini kullanmak
  • Eğer sularında florür bulunmayan bir bölgede yaşıyorsanız, 12 yaşın altındaki çocukların florürlü su içmeleri veya florür takviyesi almaları şeklinde sıralanabilir
batıkent diş kliniği

 

Etiket: batıkent diş kliniği, diş kliniği batıkent, batıkent diş, diş batıkent, diş kliniği, batıkent diş klinikleri, diş klinikleri batıkent, yenimahalle diş kliniği, diş kliniği yenimahalle

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.