Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ankara diş hekimi

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapması, “Ağız ve Diş Sağlığı”nın göstergesidir. – VegaDent
ankara diş hekimi

TOPLUMDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

  Toplumda ağız ve diş sağlığı konusunda oluşan yanlış inanç ve alışkanlıkların en büyük etkeni, bilgi eksikliğinin olmasıdır.

  Halk arasında ağız diş sağlığına yönelik yanlış inanç ve davranışlar oldukça yaygındır.Bu yanlış inanışlar sebebiyle kişi, dişhekimine zorluk çıkartmakta, yapılması gerekli birtakım tedavileri yaptırmamaktadır. Bu şekilde davranarak kendi ağız sağlığına, hatta genel sağlığına da zarar vermektedir.

DİŞ SAĞLIĞIMIZ İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ?

  Diş sağlığı için zararlı olarak nitelendirilen gıda maddeleri, şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddelerdir. Bunları tamamen kesmek değil ancak belirli bir düzen içinde tüketmek diş çürüğünün önlenmesi için gereklidir.

Diş sağlığı için önerilen beslenme şekli;

 • Şekerli, yapışkan ve asitli gıdalar üç öğün içinde tüketilmelidir.
 • Öğün aralarında elma, havuç gibi sert dişleri temizleyip diş etine masaj yapacak gıdalar tüketilmelidir.
 • Şekerli, yapışkan gıdalar, yendikten sonra dişlerin fırçalanması mümkün değilse ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmelidir.
 • Yine şekerli gıda yendikten sonra ağıza bir parça peynir konması, şekerin çürük önleyici etkisini gidermek için son derece önemlidir.
ankara diş hekimi
ankara diş hekimi

DİŞ DOSTU GIDA MADDELERİ HANGİLERİDİR?

  Diş dostu olarak kabul edilen gıda maddelerinin başında proteinler gelir. Vücudumuzun temel yapı taşını oluşturan bu maddeler hem dişlerin gelişimi sırasında, hem de dişler sürdükten sonra diş sağlığı açısından da mutlaka tüketilmesi gereken gıda maddeleridir.

  Yer fıstığı da içerisindeki fosfat sebebiyle çerez türü yiyecekler arasında diş dostu olarak bilinen bir besindir.

  Rafine edilmemiş hububat (beyaz undan yapılmış ekmek yerine kepekli esmer ekmek) diş sağlığı açısından tercih edilmelidir.

 

Etiket: ankara diş hekimi, ankara diş doktoru, diş hekimi ankara, diş doktoru ankara, ankara diş, diş ankara, ağız ve diş sağlığı, ağız sağlığı, diş sağlığı, ağız ve diş, ankara ağız ve diş

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir