Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ankara çocuk diş hekimi

Çocuklarda Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalıdır?

  Çocuklarda ilk dişler 6. ayda çıkar. Tabi ki bu kesin bir kural değildir. Artı eksisi vardır fizyolojik bir olay olduğu için ama 6. ayda çıktığı zaman burada temizliği yapacak olan ilk kişi anne olur.

  Anne karbonatlı suya batırılmış bir pamukla çocuğun dişlerini silmeli. Ne zaman ki çocuk bir fırçayı sapından kavrayacak bir yaşa gelirse o yaşta hemen eline bir fırça vermek gerekir.

  Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkması sonrasında (ortalama 2,5 – 3 yaşında) başlanması uygun olmaktadır.

  Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğunlukla dişlerin görünen veya kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Halbuki çürüklerin önlenebilmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekmektedir. Bu sebeple fırçalamadan sonra Anne-Babanın kontrolü iyi olur.

  3 Yaşından önce çocuklarda ağız çalkalayıp tükürme kabiliyeti gelişmediğinden macun kullanılması çocuğun macunu yutmasına sebep olabilecektir. Macunların içeriğindeki başta flor olmak üzere temizleyici maddelerin kontrolsüz dozda alınması uzun dönemde problemlere sebep olabilir.

  Fırça ile nasıl ve ne sıklıkta fırçalandığı en temel unsurdur. Macundan beklenen, içerdiği florun dişleri güçlendirmesi; bir de verdiği temizlik ve ferahlık hissi ile çocuğu diş fırçalamaya motive etmesidir.

Etiket: ankara cocuk dis hekimi, ankara çocuk diş hekimi, cocuk dis hekimi ankara, batıkent cocuk dis hekimi, yenimahalle cocuk dis hekimi, şaşmaz cocuk dis hekimi

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir