Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
20 yaş diş çekimi

20 YAŞ DİŞLERİNİ ÇEKTİRMEK ZORUNDA MIYIZ?

    20 yaş dişleri ağrı yapıyorsa, yan dişleri sıkıştırıyorsa, düzgün bir şekilde normal olarak çıkamıyorsa, çekilmesi gerekir. Normal pozisyonda gelen ve herhangi bir baskı uygulamayan dişlerin, çekilmesine gerek yoktur. Yirmi yaş dişleri bize normal şartlarda ömür boyu hizmet edecek dişlerdir.

    Sürekli dişlerin ağızda yerini alma dönemi 12 yaşında, iki büyük azıların sürmesiyle birlikte sona erer. Bununla beraber 20 yaş civarında üç büyük azı çene kavisinin sonunda yerini alır. Her insanın çenesinde en arkada 7 numaralı dişlerin arkasında çıkar. Bazı ülkelerde yirmi yaş dişi akıl dişi wisdom teeth olarak adlandırılır. Bazen 17-18 yaşlarında ya da 50 yaşında da çıkabilir. Bu beklenilen ve ideal olan bir durumdur. Fakat yirmi yaş dişleri söz konusu olduğunda, pek çok varyasyon gözlenebilir. Bunlar yirmi yaş dişinin çene kemiği içinde tamamen gömük kalması (tam gömük) ,diş kavisinin elverdiği oranda bir kısmının sürmesi (yarı gömüklük) yahut pozisyonu bozuk (diş kavisi dışında) sürmesi gibi durumlardır. Özellikle her yıl kişinin diş hekimine gelip panaromik bir diş röntgeni çektirmesi bu anlamda önemlidir. Ağızda gözükmeyen 20 yaş dişlerinin pozisyonu doğru mu yanlış mı bu şekilde anlaşılır.

Etiket: 20 yaş diş çekimi, 20 yaş diş, yirmi yaş diş çekimi, yirmi yaş diş, ankara dis

Author Info

Vegadent

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir